Čo majú spoločné kauza PKO a kauza maďarského občianstva v SR?

Autor: Peter Laučík | 11.2.2011 o 17:18 | Karma článku: 6,34 | Prečítané:  871x

Na prvý pohľad nič. Veď tá prvá je o záujmoch developerov zarobiť veľké peniaze a tá druhá o záujmoch Viktora Orbána o získanie politického vplyvu v okolitých krajinách, kde žijú Maďari. A predsa.

Ani v prvom prípade, ani v druhom to nešlo dosiahnuť jednoduchým, priamym, transparentným spôsobom.

 V prvom prípade sa postavili proti zbúraniu PKO a následnej výstavbe megalomanského, snobského  komplexu Bratislavčania, voliči samosprávy, primátora. Ale aj ľudia z celého Slovenska, ktorí síce v Bratislave nežijú, ale v hlavnom meste prežili najkrajšie obdobie svojho života a práve PKO vo veľkej miere toto obdobie symbolizovalo, k tejto nostalgii  patrilo. A vôbec, proti boli ľudia, ktorí si ctia svoju históriu, históriu svojich predkov, svojho hlavného mesta, svojho národa a čo k nej patrí, to chcú chrániť,  zachovať a zvelaďovať.

 V druhom prípade snahy o vytvorenie autonómie na južnom území Slovenska boli a sú už 20 rokov nepriechodné, napriek skrývaným snahám cca 10% -nej maďarskej Bugárovej, neskôr Csákyho SMK a dnes o niečo slabšej Bugárovej strane, naoko deklarovanej ako maďarsko-slovenskej. V pozadí bola aj stále je záujem a masívna podpora Budapešti. Nostalgia za obdobím pred Trianonom sa zrejme dedí v hlavách maďarských politikov na obidvoch stranách Dunaja z generácie na generáciu.

 Keďže sa to nedarilo priamo, zvolila sa menej nápadná metóda postupných krokov. Step by step.

 V prvom prípade sa prehlásilo, že PKO sa búrať nebude. Ale potichu sa „výhodne" predal  pozemok pod ním. Chvíľu sa nič nedialo a po čase sa proces naštartoval. Všetci sa začali čudovať, že majiteľ pozemkov si začína uplatňovať svoje vlastnícke práva a na vlastnom pozemku chce búrať a stavať. A tak ďalej, a tak ďalej. Všetci tento príbeh poznáme. Aj keď  PKO ešte stále stojí,  atmosféra nábrežia po postavení River parku je už celkom iná a právnici si už tiež slušne zarobili. Aj keď sa primátor mesta zmenil a veľmi sa snaží, hádajme, čo bude na konci tejto story?

 V druhom prípade na začiatku maďarský premiér veľkodušne ponúka maďarské občianstvo všetkým Maďarom žijúcim v okolitých suverénnych štátoch bývalého Veľkého Uhorska. Okrem iného aj našim Maďarom na Slovensku. Takže občanov južného Slovenska a okolitých štátov, kde žijú Maďari, prevezme pod svoj vplyv. Aj keď zákon vyvolal určitý ohlas, predsa len európski politici nakoniec sklapli. Však načo by si pálili prsty. Čo ťa nepáli, nehas. Dôležitejšie sú vlastné záujmy, banky, prachy. Podobne sa teraz správajú aj koaliční politici na Slovensku. V začiatkoch niektorí  trošku aj protestovali. Keď išlo do tuhého, bolo treba prijať novelu nie najlepšieho Ficovho zákona,  ktorý by zabránil účinkom  Orbánovej rozpínavej politiky.  V mene svojich vlastných záujmov však radšej vyhodili z koalície  poslanca Igora Matoviča.  A príde čas, keď sa budeme čudovať, čo si ten Orbán a spol dovoľujú na našom území. Nuž len to, čo sme nechceli vidieť, že sa stane, keď  sme im darovali svojich vlastných občanov.  Podaj čertovi prst, zoberie ti celú ruku.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?